2 Mayıs 2015 Cumartesi

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine duyurulur!.. Bilmiyorlarsa bilsinler ve gereğini mertçe, TÜRK gibi yapsınlar...

Avukat Gülseren Aytaş: Ermenistan 1921 Kars Antlaşması ile iddia ve taleplerinden resmi olarak vazgeçti
Türkiye'ye karşı uluslararası bir “TANINMA, TOPRAK VE TAZMİNAT” kampanyasına dönüşen 1915 tehciri ile ilgili; Hakikatte yok hükmünde, yalan, iftira ve hayal mahsulü soykırım iddiaları, aslında 93 yıl önce Kars anlaşması ile çöktü! Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ya bunun farkında, idrakinde değil; Ya da bir şekilde gündeme taşımak istemiyor!.. Ancak, Türk Hukukçular, Ermenistan'ın Kars anlaşması ile bütün iddia ve taleplerinden vazgeçtiğini hatırlattı. Uzmanlar, sınır tespit antlaşması olan Kars Antlaşması'nın tek taraflı olarak feshedilemeyeceğine dikkat çekti.
Uluslararası güçler 1915 tehcirini sürekli gündemde tutuyor. Ancak 1921 yılında imzalanan ve 93 yıldır yürürlükte olan Kars Antlaşması, Ermeni meselesini hukuken çözdü.
Ermenistan; Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan ile imzaladığı Antlaşması ile 1915 sevk ve iskânı nedeniyle ileri sürdüğü iddia ve taleplerden vazgeçti.
Avukat Gülseren Aytaş, Sevr anlaşması ile uluslararası boyut kazanan süreçte, Ermenistan'ın iddia ve taleplerinden Kars Antlaşması ile vazgeçtiğini hatırlattı.
Ermenistan'ın 1921 Kars Antlaşmasını yok sayması ise hukuken mümkün değil. Uluslararası hukuk kurallarına göre, sınır tespit eden antlaşmalar; imzalayan tüm ülkeler bir araya gelip yeni bir anlaşmaya varana kadar geçerliliğini koruyor. (Ankara:29 Nisan 2015 Çarşamba 14:28)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder