21 Şubat 2013 Perşembe

Atatürk'ün Çiftliği Suudi Krala Satıldı

Atatürk'ün Çiftliği Suudi Kral'a Satıldı
Atatürk'ün 1929 yılında kendi parasıyla aldığı ve tarımın gelişmesi için halka bağışladığı Millet Çiftliği turizm tesisi yapılması için Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'e satıldı.
Atatürk'ün bizzat kendisine ait olan çiftlik 1937’de vasiyeti üzerine millete bağışlanmış, daha sonra Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TIGEM) tarafından kullanılmıştı.
3 bin dönümlük TIGEM arazisinden 80 dönümlük alan 1994 yılında Belediye Canlı Ağaç Müzesi yapılması şartıyla Tarım Bakanlığı tarafından Yalova Belediyesi’ne tahsis edilmişti. 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara depreminde çadır kent alanı olarak kullanılan canlı ağaç müzesi kullanılamaz duruma gelmişti.
Yalova Belediyesi daha sonraki yıllarda 80 dönümlük araziyi Belediye Meclis kararıyla önce konut alanı, daha sonra da turizm alanı olarak imara açti ve ihaleye çıkti. 
CHP Yalova İl Başkanı Özcan Özel, Yalova Valiliği’ne başvurarak ihalenin iptalini istedi. Ancak 12 Kasım’da Yalova Belediyesinde yapılan ihaleyle 5 ayrı parselden satışa çıkarılan arazinin büyük bir bölümünü Suudi Arabistan firması Merosa satın aldı.
Yalova Belediye Başkanı Yakup Kocal, şirketin Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdullaziz’in olduğunu söylediğini belirtip firmanın Yalova’ya 250 milyon liralık yatırım yapmayı planladığını belirterek, “Merosa şu anda Sapanca’da villalar yapıyor. Arboretumun tamamını Merosa alacak. Yaklaşık 250 milyon TL’lik bir yatırım yapmayı öngörüyorlar. Ortadoğu’nun ve bu bölgenin en büyük turizm yatırımını buraya yapmayı planlıyorlar. Bu Yalova için çok iyi bir şey. Bu yatırım zengin Orta doğuluların Yalova’ya gelmesi anlamına geliyor. Hem yatırımın büyüklüğü hem de oluşturacağı turizm potansiyeli itibari ile Yalova’ya önemli katkılar sağlayacak. Olurlarını verdik, satış muamelesi de bitti” dedi.
Kemal Yolcusu; Nurgul Erdat nurgulerdat@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder